×

Co przyciąga komary? Co odstrasza meszki i kleszcze? naturalne sposoby na owady

Girl Picking Flowers

Co przyciąga komary? Co odstrasza meszki i kleszcze? naturalne sposoby na owady

Jak uniknąć ukąszeń komarów? Co przyciąga te owady? Jak odepchnąć natrętne meszki? Odpowiedzi na te wszystkie pytania już znamy! Zapraszamy do dalszej lektury, aby dowiedzieć się, jak cieszyć się przyjemnym latem bez niechcianych owadów krążących wokół nas.

Jak zapobiec ukąszeniom komarów? Skorzystaj z naturalnych metod!

Letnie wieczory są niesamowicie urokliwe. Jednakże, ich piękno może zostać zakłócone przez wszechobecne brzęczenie komarów. Zmierzch to pora, którą komary uwielbiają najbardziej. Nawet jeśli nie jesteś uczulony na ukąszenia komarów, ich atak może skutecznie zepsuć wieczór przy ognisku, spacer po lesie lub relaks w hamaku we własnym ogrodzie. W godzinach największej aktywności komarów, nie da się wytrzymać bez stosowania różnych środków odstraszających. Nie dotyczy to jedynie lasów i jezior. Nawet w mieście, w pobliżu terenów, które mogą służyć im jako miejsca rozrodu (na przykład miejskie parki z zbiornikami wodnymi lub rozległe krzaki), komary są obecne. Niektóre z nich mogą nawet przemieścić się na odległość 20 km od miejsca, w którym się wylęgły.

Jak skutecznie ochronić się przed komarami? Oto, co warto wiedzieć!

 • Atakują nas jedynie samice komarów, ponieważ potrzebują one białek z naszej krwi, aby złożyć jaja. Większość tych insektów jest najbardziej aktywna podczas „wieczornego maksimum”, czyli tuż przed zachodem słońca, oraz podczas „porannego maksimum”, czyli przed wschodem słońca. W ciągu dnia stają się bardziej aktywne podczas deszczowej i wilgotnej pogody.
 • Ugryzienia komarów powodują swędzenie, ponieważ samica wstrzykuje pod naszą skórę kroplę śliny zawierającą substancje, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Nasz układ odpornościowy reaguje alergicznie na te substancje, co powoduje swędzenie i obrzęk.
 • Istnieje około 3 tysięcy gatunków komarów, z czego około 100 przenosi choroby na ludzi i zwierzęta. W klimacie tropikalnym ugryzienia komarów mogą przekazywać takie choroby jak malaria, żółta gorączka czy filarioza. Dobrą wiadomością jest to, że spośród 47 gatunków komarów występujących w Polsce najczęściej spotykamy Culex pipiens, który nie przenosi chorób zakaźnych. W przeszłości występowały w Polsce okresowe epidemie malarii, ale od 1967 roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała nasz kraj za wolny od tej choroby. Obecnie zanotowane przypadki malarii to jedynie importowane – u osób, które podróżowały do obszarów, gdzie choroba ta nadal występuje.
 • Samica komara pobiera od nas około 1-2 mm³ krwi i odlatuje dopiero wtedy, gdy jej żołądek zostanie dostatecznie napełniony krwią – nie wcześniej niż to.

Co przyciąga komary?

Krótko mówiąc, komary przyciągają przede wszystkim dwutlenek węgla, który wydzielamy podczas oddychania (to właśnie dlatego często latają wokół naszej głowy, tam jest największe stężenie dwutlenku węgla). Przyciągają je również nasz zapach, a konkretnie kwas mlekowy i amoniak obecne w naszym potu (potrafią nas „wywęszyć” nawet z odległości 30 metrów!). Dlatego w upalne dni, gdy się spocimy, stajemy się częstym celem dla żądnych krwi komarów. Co jeszcze przyciąga komary? Ciepło naszego ciała, które wykrywają dzięki zdolności do termorecepcji. A dlaczego niektórzy ludzie są dla komarów bardziej atrakcyjni niż inni? Twoja przyciągająca moc dla komarów zależy od twojego zapachu. Naukowcy twierdzą, że to, co przyciąga komary, to „słodszy” zapach ciała, który zależy od proporcji dwutlenku węgla do kwasu mlekowego i innych składników potu. Nasza atrakcyjność jako przekąski dla żądnych krwi komarów może również zależeć od naszego genotypu i rodzaju mikroflory skórnej (czyli bakterii, które występują na naszej skórze). To od nich również zależy nasz indywidualny zapach.

Co odstrasza komary?

Gdy już posiadasz wiedzę na temat tego, co przyciąga komary, nadszedł czas na najważniejsze pytanie: jak zapobiec ukąszeniom komarów? Istnieje systematyczne podejście do odstraszania komarów, na przykład poprzez przeprowadzenie oprysku przeciwko nim w ogrodzie. Najskuteczniejsze są środki owadobójcze, jednak problem polega na tym, że trudno je uznać za ekologiczne, a oprócz komarów giną również pożyteczne mrówki. Mniej ekologiczną, ale nadal skuteczną metodą odstraszania komarów jest używanie oprysków z wodą i cytryną, które można stosować na tarasie lub balkonie. Warto jednak zadać sobie pytanie: „Jak zapobiec ukąszeniom komarów?” i skoncentrować się na naturalnych środkach ochrony osobistej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć ukąszeń komarów!

Co zrobić, żeby komary nie gryzły: w domu, ogrodzie i na tarasie

 • Sadź rośliny o nieprzyjemnym zapachu dla komarów. Jakie aromaty odstraszają komary? Kocimiętka, lawenda, bazylia, mięta pieprzowa, komarzyca (znana także jako plektrantus koleusowaty), mirt zwyczajny, bodziszek korzeniasty, koper włoski i pelargonia.
 • Na tarasie i balkonie używaj świec i kadzidełek o działaniu odstraszającym komary.
 • Jeśli masz oczko wodne w ogrodzie, zaryb je – ryby zjadają larwy komarów.
 • Zainstaluj w ogrodzie budki lęgowe dla nietoperzy – jeden nietoperz może zjeść nawet do 2 tysięcy komarów w ciągu jednej nocy!
 • Na tarasie i balkonie zamontuj moskitiery.
 • Zamień zwykłe żarówki na żółte – odstraszają owady, w przeciwieństwie do białych, które je przyciągają.
 • Podpal kawę. Zapach palonych ziaren kawy (nawet zmielonych) odstrasza komary.

Co odstrasza meszki?

Kolejne uporczywe uciążliwości, które towarzyszą nam latem, to meszki. Meszki są owadami z grupy muchówek długoczułkich i występują w prawie wszystkich strefach klimatycznych. W Polsce występuje aż 50 gatunków tych owadów spośród 1750 znanych na świecie. Meszki polskie nie są bezpośrednio niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale samice meszek, tak jak samice komarów, potrzebują naszej krwi do rozmnażania się. Ślina meszek zawiera dla nas toksyczne substancje, które mają działanie przeciwkrzepliwe, podobnie jak ślina komarów. Ukąszenie meszki jest jednak bardziej bolesne i goi się dłużej niż ukąszenie komara.

Co można zrobić, aby odstraszyć meszki w ogrodzie? Istnieje kilka roślin, które wydzielają zapachy nieprzyjemne dla tych owadów, takie jak lawenda, mięta, szałwia i tymianek. Ponadto, istnieją olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają meszki (i komary). Do takich olejków należą waniliowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy, eukaliptusowy i goździkowy.

Aby uniknąć bolesnych ukąszeń meszek, zaleca się noszenie odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz częste kąpiele (meszki przyciągają zapach potu, podobnie jak komary). Ważne jest również unikanie spacerów, zwłaszcza wieczornych, w pobliżu zbiorników wodnych, które są ulubionymi miejscami pobytu meszek.

Co odstrasza kleszcze?

Masz już pojęcie, jakie czynniki odstraszają meszki i komary. Ale co z kleszczami? Spośród trójcy dokuczliwych owadów letnich, kleszcze poruszają się najpowolniej i najdłużej zajmują się atakowaniem nas, ale to właśnie ich ukąszenia stanowią największe zagrożenie. Kleszcze bowiem przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak więc odstraszyć kleszcze i jak się przed nimi chronić?

Unikaj spacerów po wysokich trawach – nie tylko na łąkach i na skraju lasu, ale także w miejskich parkach. Kleszcze preferują takie środowisko. Podczas spacerów nos długie spodnie, a najlepiej wsuń nogawki w skarpetki – kleszcze wspinają się maksymalnie na wysokość 1,5 metra, więc najchętniej przyczepiają się do nogawek. Zakryj również buty. Wybieraj jasne ubrania – łatwiej zauważysz na nich kleszcze. Korzystaj z olejków eterycznych – kleszcze nie przepadają za zapachem olejków eterycznych takich jak olejek z drzewa herbacianego, tymiankowy, goździkowy, szałwiowy, mięty pieprzowej lub trawy cytrynowej. Jeśli zamierzasz stosować je na skórze, wymieszaj kilka kropli olejku eterycznego z olejem roślinnym, na przykład ryżowym lub z pestek winogron, a następnie nałóż tę mieszankę na skórę. Regularnie pij herbatkę z czystka – powoduje to, że organizm człowieka wydziela charakterystyczny zapach. Inni ludzie uważają go za przyjemny, ale na kleszcze działa odstraszająco i drażniąco. Stosuj naturalne środki odstraszające kleszcze. Po spacerze zdejmij ubranie i wrzuć je do pralki, a następnie sam/a zanurz się pod prysznicem i dokładnie sprawdź całe ciało.

Czy wiesz już, czym przyciąga się komary oraz jak skutecznie odstraszyć inne insekty? Jeśli poszukujesz naturalnych metod ochrony przed komarami, meszkami i kleszczami, serdecznie zapraszamy na zakupy do Nabea. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór produktów, które pomogą Ci uniknąć tych letnich udręk. Ponadto, podzielimy się z Tobą poradami dotyczącymi radzenia sobie z innymi typowymi letnimi problemami, takimi jak uczulenie na słońce czy oparzenia słoneczne.