Brak koncentracji u dziecka – naturalne sposoby na poprawę koncentracji
Dzieci często mają tendencję do bycia zapominalskimi i rozkojarzonymi. Niedobór koncentracji u dziecka w pewnym wieku jest zjawiskiem naturalnym, jednakże jeśli uczeń nadal ma trudności z utrzymaniem uwagi przez 45 minut na ławce, warto zbadać przyczyny i znaleźć rozwiązania. Jakie środki mogą pomóc dziecku w poprawie pamięci i koncentracji?
Z czego może wynikać brak koncentracji u dziecka?
Jeśli pragniesz, aby twoje dziecko bezproblemowo odnajdywało się w szkole i uczyło się mnożenia i ortografii, istnieją dwie istotne kwestie.
Przede wszystkim, konieczne jest, aby mózg twojego dziecka był wypoczęty. W takiej sytuacji komórki mózgowe oraz neurony komunikują się ze sobą znacznie szybciej. Pamiętaj, że w umyśle ucznia dochodzi do aż 100 tysięcy reakcji na sekundę! Po drugie, mózg musi otrzymywać konkretne związki chemiczne i substancje odżywcze. Są one swoistym „olejem” dla komórek mózgowych, co sprawia, że procesy poznawcze dzieją się szybko i skutecznie.
Pewne problemy z koncentracją u dziecka są naturalnym elementem zdrowego i prawidłowego rozwoju. Przeważnie są one przejściowe i utrzymują się do około 5-7 roku życia. Problem oraz jego przyczynę można zacząć diagnozować dopiero po upływie tego czasu [1]. Jak się objawia i na czym polega brak koncentracji u dziecka? Jak to wygląda w praktyce?
Nie ma powodu do niepokoju, jeśli dziecko w tym wieku porzuca jedną zabawę lub czynność na rzecz innej, która wydaje się mu bardziej atrakcyjna, nawet po kilku minutach. Dzieci w wieku przedszkolnym lub zerówkowym wybierają najciekawsze bodźce spośród dostępnych w otoczeniu.
Jednakże, problemy z koncentracją u dziecka w wieku wczesnoszkolnym (pierwsza lub druga klasa), takie jak rozkojarzenie, nie wykonywanie poleceń (konieczność ich powtarzania kilkukrotnie), automatyczne odpowiedzi, selektywna i krótka, rozproszona uwaga podczas wykonywania jednej czynności, mogą być już pierwszym sygnałem nieprawidłowości. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą.
Aby dowiedzieć się więcej porad na temat uspokojenia dziecka (a także siebie samego), zapraszamy do przeczytania artykułu „Przebodźcowanie – problem naszych czasów. Jak się uspokoić?”.
Skąd może wynikać brak koncentracji u dziecka?
Istnieje kilka powodów, które mogą przyczyniać się do braku koncentracji u dzieci:
- Opóźnienie lub utrudnienie rozwoju struktur mózgu odpowiedzialnych za koncentrację, takich jak płat czołowy.
- Przeładowanie sensoryczne, czyli nadmiar bodźców wokół dziecka i brak regularnej rutyny.
- Niewłaściwa dieta, która zawiera zbyt dużo cukru, kakao, sztucznych konserwantów i barwników.
- Niediagnozowany zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).
- Zespół zaburzeń uwagi (ADD).
- Nadmierny i długotrwały stres.
Istnieje wiele suplementów i innych środków wspomagających pamięć i koncentrację u dzieci. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się wprowadzenie zmian w diecie, codziennej rutynie oraz pracę z dzieckiem bez „wspomagaczy”. Oczywiście, pod warunkiem, że nie ma dodatkowych problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na brak koncentracji, takich jak problemy psychiczne i neurologiczne. W takich przypadkach te zmiany mogą okazać się wystarczające. Należy również pamiętać, że nawet najlepszy suplement diety nie jest cudownym środkiem ani lekiem, który rozwiąże wszystkie problemy dziecka.
Co na pamięć i koncentrację dla dzieci? Metody wspomagania!
Walka z brakiem koncentracji u dziecka może zostać podjęta poprzez zastosowanie specjalnych technik, które poprawią pamięć i skupienie. Przedstawiamy poniżej kilka przykładów wybranych metod oraz nawyków sprzyjających ćwiczeniom pamięci i koncentracji. Należy pamiętać, że witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci nie stanowią rozwiązania problemu, jeżeli utrwalone nawyki nie ulegną zmianie na przyszłe lata. Ćwiczenia oraz nowe nawyki wymagają wprowadzenia zmian – a mózg dziecka w tym okresie jest niezwykle elastyczny i łatwo poddaje się specjalnym treningom, które przynoszą dobre efekty. Zachęcamy do podjęcia działań i eksperymentowania, również poprzez zabawę. 🙂
Gry (w tym planszowe, pamięciowe i zręcznościowe)
Istnieje wiele gier, które pomagają w koncentracji. Wśród nich cieszą się dużą popularnością Memory oraz jego wariant, czyli Dobble. Możesz również zagrać w tradycyjne warcaby lub wspólnie układać wieżę z klocków, gdzie każda osoba dodaje po jednym elemencie, dbając o to, aby wieża nie runęła w trakcie kolejki.
Innym interesującym przykładem kreatywnych zabawek, które wzmacniają koncentrację oraz precyzję, są rzutki. Również znany i pomocny w skupieniu się na zwycięstwie jest popularny Twister – wymaga utrzymania równowagi, trzymając się tylko kilku punktów na planszy, co z pewnością pobudza uwagę i wywołuje mnóstwo śmiechu. 🙂
Układanie i porządkowanie przedmiotów
U układaniu przedmiotów dla nieco młodszych dzieci można zastosować prostą zasadę, która będzie zrozumiała dla dziecka, na przykład umieszczanie ich w równych odległościach, jeden na drugim, aby stworzyć wieżę, lub grupowanie ich według kolorów. Można do tego celu użyć grzbietów książeczek, klocków lub kredków. W ten sposób dziecko będzie miało okazję nauczyć się utrzymywać porządek w swoim pokoju.
Pisanie i rysowanie
Aby wesprzeć koncentrację dziecka, warto zastosować różnorodne metody. Przykładem może być zabawa w podkreślanie liter w tekście, takich jak pierwsza litera imienia. Można także rozwiązywać wykreślanki lub rysować symetryczne obrazy dwoma rękami jednocześnie, tak aby na obu kartkach powstał identyczny prosty rysunek.
Zabawy w ruchu
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie, również na rozwój umysłowy najmłodszych. Podczas skupiania uwagi dziecko ćwiczy koordynację ruchową. Możesz zastosować skakankę lub gumę, które zapewne pamiętasz z własnego dzieciństwa. Aby urozmaicić standardowe skakanie, możecie podjąć różne wyzwania, na przykład wykonać 5 skoków na jednej nodze lub ze skrzyżowanymi ramionami. Dla ułatwienia, pokaż dziecku jak wykonać dany ruch.
Innym doskonałym ćwiczeniem, które pomaga skupić uwagę, jest krążenie ramion w obu kierunkach lub zabawa w grę „słup soli”, w której na sygnał należy zatrzymać się i nie ruszać.
Jakie są najlepsze sposoby na poprawę pamięci i koncentracji u dziecka?
Składniki niezbędne dla rozwijającego się umysłu młodego człowieka można znaleźć w diecie oraz naturalnych preparatach. Stworzono je specjalnie w celu wspierania pracy mózgu u dzieci, a ich skuteczność została potwierdzona przez badania naukowe. Jakie substancje podać dziecku, aby poprawić jego pamięć i koncentrację? Oprócz regularnych ćwiczeń mających na celu rozwinięcie pamięci i koncentracji, jak można pomóc uczniowi stawać się (jeszcze) lepszym?
Witaminy z grupy B
Odpowiednie suplementy witaminowe są niezbędne dla zdolności zapamiętywania i koncentracji u dzieci należących do grupy B. Witamina B1 korzystnie wpływa na układ nerwowy, natomiast witamina B3 wspomaga zdrowy sen. Dodatkowo, witaminy B5 i B9 są niezwykle istotne dla prawidłowego przewodnictwa nerwowego. Witamina B6 pełni kluczową rolę w rozwoju mózgu oraz syntezie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, co przekłada się na dobre samopoczucie i reakcje dziecka na stres.
Magnez
Poprawia skupienie i wspomaga odżywianie mózgu. Kontroluje produkcję i przechowywanie związków, z których mózg i układ nerwowy czerpią energię. Wiele magnezu można znaleźć w czekoladzie, choć zrozumiałe jest, że dieta dziecka nie powinna na niej opierać się. Innymi dobrymi źródłami tego składnika są kasza gryczana, pestki dyni, szczaw, szpinak, soja, botwinka i biała fasola.
Witamina D
Według ekspertów naukowych niedostateczne dostawy witaminy D mogą mieć negatywny wpływ na zdolności uczenia się i koncentrację u dzieci. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 65% uczniów w Polsce ma niedobór witaminy D [6]. Dlatego nie zapomnij regularnie podawać swojemu dziecku tej witaminy.
ISTOTNE: Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, suplementacja witaminą D u dzieci jest niezbędna od października do marca (a zalecana i bezpieczna przez cały rok).
Jak przekonać najmłodszych do regularnego zażywania tabletek poprawiających pamięć i koncentrację? Zamiast tego, możesz podać im żelki zawierające witaminę D, na przykład Healthy Kids Vitamin D3 plus Calcium 3.
Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe
Komórki nerwowe dziecka są odżywiane przez substancje, które są kluczowe dla układu nerwowego, w tym dla mózgu. Istotne są tutaj niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w szczególności kwas Omega 3. Dla utrzymania dobrej koncentracji u dzieci, ważne jest, aby uzupełniać ich dietę w te składniki i stosować suplementy, ponieważ organizm człowieka nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować.
Według badaczy, niedobory tych substancji mogą przyczyniać się do problemów z ostrością wzroku oraz pogorszenia pamięci [8]. Duże ilości NNKT można znaleźć w rybach i olejach roślinnych. Aby wesprzeć rozwój mózgu dziecka, warto podawać mu suplementy na poprawę funkcji poznawczych, które zawierają:
- Olej z ryb (na przykład olej z wątroby arktycznego dorsza lub ryb głębinowych, takich jak anchois i sardynki),
- Olej z wiesiołka lub nasion ogórecznika lekarskiego.
Warto wybrać preparat, który zawiera oba te składniki, ponieważ podwójna dawka może zwiększyć koncentrację, a także poprawić procesy myślenia i zapamiętywania u dziecka.
Wśród suplementów zawierających kwasy Omega 3 dla dzieci, które wspierają koncentrację, warto wymienić Complete Omega Junior dostępny w firmie Nabea. Jest to suplement marki Nordic Naturals, specjalizującej się w produktach z najczystszych olejów rybnych z głębin oceanów. Zawiera on podwójny zestaw kwasów Omega 3 (w tym EPA i DHA z oleju rybnego), a także Omega 6, Omega 9 i kwas GLA pozyskany z oleju ogórecznika.
Innym polecany suplementem na poprawę pamięci i koncentracji u dzieci jest Children’s Formula Life Extension Mix. Są to tabletki do żucia o smaku jagodowym, które wspierają ogólny rozwój dziecka. Zawierają one witaminę D3, witaminy z grupy B, witaminę C i E, magnez, molibden, selen, cynk, potas i inne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju umysłowego dziecka.
Dieta na pamięć i koncentrację dla dzieci
Rozwój mózgu u dzieci to nie tylko proces nauki, ale także nieustanne dojrzewanie, które wymaga obfitości „paliwa”. Same suplementy nie są w stanie zapewnić mu tego, dlatego koniecznie trzeba je uzupełnić zdrową dietą. Tabletki, spreje czy nawet przyjazne i smaczne żelki z suplementami na mózg, pamięć i koncentrację dla dzieci powinny być traktowane jako dodatek do diety, a nie jako podstawowe źródło odżywienia. Chociaż mózg stanowi tylko 2% masy naszego ciała, zużywa on energię nawet 10 razy szybciej niż inne narządy. Dlatego potrzebuje on dużej ilości „paliwa” pochodzącego z dobrych (i przy tym smacznych) źródeł.
Jakie są idealne posiłki dla Twojego dziecka każdego dnia?
Pełnoziarniste produkty piekarnicze, grube kasze i razowe makarony – czyli węglowodany złożone. Te składniki są trawione przez organizm powoli, co zapewnia mózgowi stały dostęp do nowej porcji energii. Ryby morskie i słodkowodne – stanowią bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Oliwa i oleje roślinne – zawierają duże ilości witaminy E oraz innych antyoksydantów, które doskonale wspierają pracę mózgu. Orzechy i masło orzechowe – są pełne minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych, czyli naturalnych „dopalaczy” dla mózgu. Dodatkowo, dzieci (i nie tylko, również dorośli) uwielbiają masło orzechowe! Doskonale komponuje się na tostach lub naleśnikach, zwłaszcza z dżemem porzeczkowym – spróbuj tego połączenia, a dzieci oszaleją na jego punkcie. Brak koncentracji u dziecka jest nasilany przez pozostawienie go samego z tabletem lub laptopem. Zapoznaj się z naszymi ćwiczeniami i suplementami dla dzieci, które są dostępne w Nabea. Możesz również skonsultować się ze specjalistą i zmienić dietę, ale nie tylko. Daj swojemu dziecku coś niezwykle cennego – swój czas na rozmowę i zabawę.